ALARM – 12.04.2017 – pożar samochodu chlewni…

Do nietypowego zdarzenia zostaliśmy zadysponowani w środę 12 kwietnia o godzinie 14.10 przez PSK w Tucholi. Na trasie DW 240 na wysokości Lubiewic (około 1 kilometra przed przejazdem kolejowym patrząc od Bysławia w stronę Świecia) zapeleniu uległa naczepa samochodu ciężarowego przewożącego trzodę chlewną ( w liczbie 82 sztuki). Prawdopodobną przyczyną było przegrzanie się łożyska w kole, w wyniku czego zapaleniu uległa cała oś, a następnie podłoga naczepy. Udaliśmy się zastępem GBARt MAN. Po dotarciu na miejsce zastaliśmy odpiętą naczepę w ogniu i biegające po okolicy świnie (wypuszczone przez kierowcę). W celu opanowania ognia podaliśmy dwa prądy wody wraz z pianą gaśniczą. Po opanowaniu pożaru pomogliśmy w zabezpieczeniu żywca oraz zabezpieczeniu drogi podczas przeładowywania świń do drugiego pojazdu.

Na miejscu pojawił się również zastępca dowódcy JRG Tuchola mł. kpt. Michał Pakowski.

Trzeba nadmienić, że dojazd do miejsca zdarzenia był bardzo utrudniony i zajął nam dużo czasu, gdyż momentalnie zrobił się gigantyczny korek, a kierowcy nie bardzo współpracowali w celu umożliwienia przejazdu służbom ratunkowym. PSK Tuchola zadysponowało również zastęp z GBA OSP Lubiewo, który miał dotrzeć do miejsca zdarzenia od strony Błądzimia.

Po raz kolejny mieliśmy przykład, że niektórzy polscy kierowcy nie potrafią zachować się w sytuacji, kiedy widzą pojazd uprzywilejowany.

Na miejscu działały również: GBA JRG Tuchola, SLOp JRG Tuchola oraz policja.

Media na ten temat: