ALARM! – 10.09.2019 – Wyciek amoniaku w Tucholi – ćwiczenia

W tym dniu o godz. 10:04 zostaliśmy zaalarmowani o wycieku niebezpiecznej substancji w jednym z Tucholskich zakładów. Dyspozytor podając komunikat zaznaczył jednak, że są to ćwiczenia. Udaliśmy się na miejsce zdarzenia jednym zastępem GBA 3,5/16 MAN wraz z przyczepką logistyczną, na której znajdował się m.in. namiot pneumatyczny. Po dotarciu na miejsce od KDR-u otrzymaliśmy zadanie rozstawienia namiotu i przygotowanie punktu dekontaminacji.

Zdarzenie, w którym brały udział zastępy JRG Tuchola oraz liczne jednostki OSP w powiatu tucholskiego było częścią ćwiczeń obronnych Kobra 2019. Głównym celem ćwiczeń była neutralizacja zagrożenia jakim był wyciek amoniaku z instalacji chłodzącej, alarmowanie i ewakuacja ludności, doskonalenie współdziałania rozmaitych służb i czas reakcji tych służb.

Dzisiejsze ćwiczenia rozgrywały się w bardzo surowych warunkach pogodowych. Całość ćwiczeń odbywała się w strugach deszczu.

Jednostki biorące udział w ćwiczeniach: JRG Tuchola, OSP Cekcyn, OSP Śliwice, OSP Bysław, OSP Gostycyn, OSP Legbąd, OSP Kęsowo, OSP Lubiewo, OSP Wielkie Budziska, OSP Wielki Mędromierz oraz Policja, Pogotowie Ratunkowe,  Pogotowie Gazowe, Pogotowie Energetyczne, Sanepid, Zespół Zarządzania Kryzysowego Starosty Powiatowego.

zdarzenie nr: 75/2019

zobacz zdjęcia z ćwiczeń na portalu: Chojnice998