ALARM! – 13.06.2018 – Pożar sadzy w kominie…

O godz. 6:36 zostaliśmy zaalarmowani przez dyżurnego SK Tuchola do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Bysławek. Po dotarciu na miejsce zastaliśmy palący się komin oraz bardzo duże zadymienie poddasza budynku mieszkalnego. Przystąpiliśmy działań poprzez nałożenie sita kominowego, wygarniecie żaru oraz zamknięcie pieca. Następnie przystąpiliśmy do zlokalizowania miejsca palenia się sadz w kominie oraz ugaszenia ich przy pomocy gaśnic proszkowych. Okazało się, że przewód kominie na wysokości stropu lekko skręca, co utrudniało jego przeczyszczenie. To z kolei spowodowało wydłużenie się akcji gaśniczej. Do budynku w pewnym momencie trzeba było wchodzić w aparatach ODO ze względu na duże zadymienie oraz pojawiające się  niebezpiecznego stężenia toksycznych gazów.

Po zagaszeniu i przeczyszczeniu komina oraz przewentylowaniu pomieszczeń wróciliśmy do remizy około godz. 9:30.

Oprócz GBA OSP Bysław na miejscu działał również zastęp GBA JRG Tuchola.

zdarzenie nr: 25/2018