ALARM! – 16.04.2019 – Pożar lasu w Sokole Kuźnicy…

Po godz. 14:30 do dyżurnego SKKP w Tucholi wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu blisko ośrodka PTTP w Sokole Kuźnicy. Zostały zadysponowane pierwsze zastępy GBA z OSP Lubiewo, jeden GBA z OSP Sucha, a także GCBA JRG Tuchola. Po przyjeździe pierwszych zastępów KDR uznał, że siły i środki są niewystarczające i poprosił dyżurnego o kolejne zastępy.

O godzinie 15:05 nasza jednostka została zadysponowana do pomocy w walce z pożarem. Wyjechaliśmy dwoma zastępami GBA. Po przyjeździe zastaliśmy działające już  wyżej wymienione zastępy, a także Służbę Leśną i GLM z OSP Klonowo. Ogólnie po naszym przybyciu pożar był pod kontrolą, a naszym zadaniem była pomoc w dogaszeniu  (przelaniu poszycia leśnego) oraz dostarczaniu wody do stanowisk gaśniczych z punktu czerpania wody utworzonego przez OSP Klonowo.

Przyczyną powstania pożaru było drzewo, które spadając na przydrożną linię energetyczną spowodowało jej zerwanie i iskrzenie. Prąd elektryczny na czas działań został odcięty przez pogotowie energetyczne. Nasze działania zakończyliśmy o godz. 17.30.

zdarzenie nr: 20/2019

źródło: mat. własne