ALARM! – 23.05.2018 – Ćwiczenia przeciwpowodziowe w Świeciu…

W samo południe zostaliśmy powiadomieni przez dyżurnego PSK Tucholi, abyśmy udali się alarmowo na punkt koncentracji przy OSP w Przechowie koło Świecia, gdzie dalej zostaniemy skierowani na ćwiczenia z przeciwdziałania powodzi. Pod dotarciu na miejsce koncentracji zostaliśmy podzieleni wraz z innymi jednostkami uczestniczącymi w ćwiczeniach na dwa zespoły. Pierwszy z zespołów miał za zadanie udać się na przepompownię w Świeciu, która uległa awarii w celu ustawienia pomp szlamowych, pływających, zbudowania linii wężowej i przepompowania wody ze śluzy. Druga grupa ćwiczyła umacnianie i podwyższanie wałów przeciwpowodziowych  za pomocą worków z piaskiem oraz folii.

W czasie ćwiczeń pojawili się przedstawiciele z Komendy Wojewódzkiej w Toruniu, którzy wracali z nadzoru  ćwiczeń z powiatu sępoleńskiego.

Około godziny 14:30 dowódca dał sygnał do zakończenia działań i zwijania sprzętu. Po ćwiczeniach nastąpiło podsumowanie działań oraz pokaz nowego nabytku Świeckich strażaków – COBRY (urządzenia tnąco-gaszącego). Na koniec był wspólny posiłek regeneracyjny, którego sponsorem był burmistrz Świecia.

Po ćwiczeniach do remizy wróciliśmy o godzinie 16:00.

Były to ćwiczenia zgrywające służb pomiędzy dwoma powiatami: świeckim i tucholskim . Z naszego powiatu dysponowane były następujące siły i środki:

• GBA JRG Tuchola
  • GBA OSP Lubiewo
  • GBA OSP Bysław
  • GBA OSP Sucha
  • SLOp JRG Tuchola

Z powiatu świeckiego uczestniczyły jednostki:

• OSP Wiąg
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Dzikach