Ćwiczenia „Las 2019” za nami

W dniu 29 maja 2019 roku w godzinach od 13:30 do 18:00 nasi druhowie uczestniczyli w międzypowiatowych ćwiczeniach doskonalących „Las 2019”. Organizatorem ćwiczeń była KP PSP w Chełmnie. Na ćwiczenia, a raczej punktu koncentracji, który znajdował się w komendzie PSP Chełmno, wyjechaliśmy o godz. 13:30 w kolumnie z innymi jednostkami z powiatu tucholskiego (OSP Cekcyn, OSP Śliwice, OSP Lubiewo, PSP Tuchola). W punkcie zbiórki czekały już na nas jednostki z powiatów: świeckiego, chełmińskiego i grudziądzkiego. Łącznie w ćwiczeniach brało udział 19 zastępów oraz obserwatorzy w liczbie ponad 100 osób. Po odprawie i przydziale zadań udaliśmy się alarmowo na miejsce działań, które odbywały się na terenie poligonu wojskowego w Chełmnie. Celem ćwiczeń było prowadzenie skutecznych działań gaśniczych podczas pożarów lasów w trudnym terenie. Kolejnym celem było doskonalenie współpracy pomiędzy jednostkami PSP i OSP z sąsiadujących powiatów w zakresie wykorzystania posiadanego sprzętu, dysponowania sił i środków do działań, organizacji łączności na potrzeby działań ratowniczych, współpracy stanowisk kierowania. Sprawdzono także procedury postępowania podczas pożarów terenów leśnych i współpracy z innymi służbami (policja, straż leśna).

Założeniem ćwiczeń było ugaszenie pożaru poszycia leśnego przy użyciu dostępnych sił i środków, budowę linii gaśniczych i zasilających, budowę stanowiska wodnego oraz zbiornika buforowego.

Zadaniem naszego zastępu GBA MAN 3,5/16 było dostarczanie wody na zasadzie dowożenia od punktu wodnego do miejsca gdzie stał zbiornik wodny.

Po ćwiczeń odbyła się zbiórka, na której podsumowano ćwiczenia oraz podziękowano strażakom za prawidłowe wykonanie zadań. Na koniec miał miejsce poczęstunek dla wszystkich uczestników.

zdarzenie nr: 35/2019

źródło zdjęć: materiały własne, portal e-chelmno.pl.

więcej zdjęć pod adresem portalu e-chelmno.pl: TUTAJ