Dzień strażaka w Płazowie…

W dniu 13 maja uczestniczyliśmy w Płazowie Gminnych Obchodach Dnia Strażaka 2017. W tym roku była to podwójna uroczystość, bo 140-lecie istnienia obchodziła również straż pożarna w Płazowie. Całość obchodów rozpoczęła się Mszą Świętą polową, której przewodniczył ks. kanonik Roman Walkows, a kazanie wygłosił ks. Wojciech Głogowski. W trakcie mszy poswięcono również figurkę św. Floriana, która była darem mieszkańców wsi dla druhów OSP Płazowo. Mszę świętą jak i całą uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z OSP Bysław.

Oficjalną część obchodów, która rozpoczęła się ustawieniem pododdziałów, pocztu flagowego i pocztów sztandarowych, złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości dh Jacka Słupińskiego członkowi Prezydium Wojewódzkiego ZO OSP RP dh Adamowi Ostrowickiemu. Po meldunku nastąpiło przywitanie się z pododdziałami, wciągnięcie flagi związkowej na maszt i odśpiewanie hymnu strażaków – "Rycerze Floriana"

Następnie przyszedł czas na przedstawienie zarysu historii jednostki OSP Płazowo, którą przytoczył dh Bogdan Jankowski. W trakcie tej części wręczono również medale i odznaczenia oraz przedstawiciele lokalnych instytucji przekazali podziękowania dla druhów z Płazowa jak i z całej naszej gminy. Po przemowach i podziękowaniach dowódca uroczystości wyprowadział poczty sztandarowe i flagowy co oznaczało zakończenie oficjalnej części uroczystości.

Pani sołtys Płazowa wraz z organizatorami zaprosili druhów do współnego biesiadowania, przy grochówce i innych smakołykach przygotowanych przez KGW Płazowo.

Należy również wspomnieć, że podczas tej biesiady atrakcje w formie pokazu gaszenia różnych pożarów za pomocą gaśnic przygotował dh Krzysztof Glazik, który jest właścicielem filmy "Marszałek", zajmującą się właśnie m.in. serwisem gaśnic i dystrybucją sprzętu p.poż.

Wręczono następujące medale i odznaczenia:

Złoty Znak Związku – Ochotnicza Straż Pożarna w Płazowie

Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:

1. dh Glazik Krzysztof

2. dh Ostrowicki Krzysztof

3. dh Chmara Zbigniew

Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:

1. dh Glazik Wiesława

2. dh Zemke Andrzej

3. dh Wilkowski Kamil

4. pani Grzędzicka Elżbieta

Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: