Dzień strażaka w Płazowie…

W dniu 13 maja uczestniczyliśmy w Płazowie Gminnych Obchodach Dnia Strażaka 2017. W tym roku była to podwójna uroczystość, bo 140-lecie istnienia obchodziła również straż pożarna w Płazowie. Całość obchodów rozpoczęła się Mszą Świętą polową, której przewodniczył ks. kanonik Roman Walkows, a kazanie wygłosił ks. Wojciech Głogowski. W trakcie mszy poswięcono również figurkę św. Floriana, która była darem mieszkańców wsi dla druhów OSP Płazowo. Mszę świętą jak i całą uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z OSP Bysław.

Oficjalną część obchodów, która rozpoczęła się ustawieniem pododdziałów, pocztu flagowego i pocztów sztandarowych, złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości dh Jacka Słupińskiego członkowi Prezydium Wojewódzkiego ZO OSP RP dh Adamowi Ostrowickiemu. Po meldunku nastąpiło przywitanie się z pododdziałami, wciągnięcie flagi związkowej na maszt i odśpiewanie hymnu strażaków – "Rycerze Floriana"

Następnie przyszedł czas na przedstawienie zarysu historii jednostki OSP Płazowo, którą przytoczył dh Bogdan Jankowski. W trakcie tej części wręczono również medale i odznaczenia oraz przedstawiciele lokalnych instytucji przekazali podziękowania dla druhów z Płazowa jak i z całej naszej gminy. Po przemowach i podziękowaniach dowódca uroczystości wyprowadział poczty sztandarowe i flagowy co oznaczało zakończenie oficjalnej części uroczystości. 

Pani sołtys Płazowa wraz z organizatorami zaprosili druhów do współnego biesiadowania, przy grochówce i innych smakołykach przygotowanych przez KGW Płazowo.

Należy również wspomnieć, że podczas tej biesiady atrakcje w formie pokazu gaszenia różnych pożarów za pomocą gaśnic przygotował dh Krzysztof Glazik, który jest właścicielem filmy "Marszałek", zajmującą się właśnie m.in. serwisem gaśnic i dystrybucją sprzętu p.poż.

Wręczono następujące medale i odznaczenia:

Złoty Znak Związku – Ochotnicza Straż Pożarna w Płazowie

Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:

 1. dh Glazik Krzysztof

 2. dh Ostrowicki Krzysztof

 3. dh Chmara Zbigniew

Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:

 1. dh Glazik Wiesława

 2. dh Zemke Andrzej

 3. dh Wilkowski Kamil

 4. pani Grzędzicka Elżbieta

Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:

 1. dh Gabeński Artur

 2. dh Wegner Lidia

 3. dh Gwiazdowski Wojciech

 4. dh Wegner Agnieszka

 5. dh Mięsikowski Andrzej

 6. dh Nowakowski Mateusz

 7. dh Hoppe Henryk

 8. dh Kulczyk Piotr

 9. dh Puczyński Krystian

Odznakę "STRAŻAK WZOROWY" otrzymali:

 1. dh Kołodziejska Aleksandra

 2. dh Sobiechowski Maciej

 3. dh Ciepluch Kamil

 4. dh Hoppe Weronika

 5. dh Kufel Karol

 6. dh Jaroch Karol

 7. dh Pilarski Grzegorz

 8. dh Pilarski Gracjan

 9. dh Porożyński Łukasz

Wyróżnienia otrzymali również członkowie MDP. Odznakę "MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA" otrzymali:

 1. dh Martyna Zabłocka – srebrna odznaka

oraz brązowe odznali:

 1. dh Martyna Orlikowska

 2. dh Maja Talaśka

 3. dh Bartosz Okonek

 4. dh Szymon Tymiński

 5. dh Oskar Połom

 6. dh Oskar Topoliński

 7. dh Karol Łepek

 8. dh Maksymilian Glazik

 9. dh Paulina Wegner

 10. dh Łukasz Krajna

 11. dh Piotr Barwik

 12. dh Michał Gwiazdowski

 13. dh Aneta Topolińska

 14. dh Paweł Łobocki

 

Zdjęcia "Tygodnik Tucholski" dostępne TUTAJ

oraz troszkę innych

 

więcej zdjęć pod adresem: https://goo.gl/photos/319Dx1DWcZchhCTQ6