OSP Bysław współorganizatorem I Powiatowego Turnieju Pierwszej Pomocy Przedmedycznej „Młody Ratownik”…

W piątek 9 czerwca na terenie Zespołu Szkół w Bysławiu zebrało się 6 gimnazjalnych drużyn z powiatu tucholskiego na Pierwszym Powiatowym Turnieju Pierwszej Pomocy Przedmedycznej „Młody Ratownik”. Nasza straż była wspólnie z nauczycielami Zespółu Szkół Gimnazjum im. Ks. Piotra Sosnowskiego z Bysławia, harcerzami z Hufieca ZHP Tuchola im. Bohaterów o Wolność Ziemi Tucholskiej współorganizatorem tego wydarzenia. Nasza rola polegała na wystawieniu wspólnie z harcerską grupą medyczną osób odpowiedzialnych za sędziowanie, a także osób, które były pozorantami (tutaj brali udział również członkowie MDP).

Uczestnicy Turnieju musieli pomóc poszkodowanym na sześciu stacjach w różnych sytuacjach: porażonie prądem, amputacja kończyny, upadek z wysokości, zadławionie i popażenie. Uczetnicy mieli również do rozwiązania quiz.

W wyniku zmagań najlepsza okazała się drużyna z Bysławia (troszkie niegościnnawink), drugie miejsce zdobyła drużyna z Gostycynaa a na trzecim miejscu, uplasowała się drużyna z Cekcyna.

Należy podkreślić, że takich umiejętności młodym ludziom mogą pozazdrościć nawet dorośli, którzy w większości o pierwszej pomocy zaledwie słyszeli.

Według nas wszyscy są zwycięzcami, biorąc udział w takim turnieju. Gdyby doszło do takiej sytuacji w prawdziwym życiu, to te młode osoby dałyby sobie świetnie radę.

W turnieju udział wzięli:

  • Zespół Szkół im. JPII w Gostycynie,
  • Gimnazjum Publiczne nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Lnianie,
  • Gimnazjum Powiatowe w Tucholi,
  • Zespół Szkół im. Wojska Polskiego w Lubiewie,
  • Zespół Szkół Gimnazjum w Cekcynie
  • Gimnazjum im. ks. Piotra Sosnowskiego w Bysławiu.