Szkolenie strażaków z terenu gminy Lubiewo – pożary wewnętrzne

W dniu 20 listopada w Domu Strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu przeprowadzono szkolenie, którego tematem były pożary wewnętrzne. Szkolenie było skierowane do strażaków z poszczególnych jednostek z terenu gminy Lubiewo oraz dowódców OSP Bysław.

W części teoretycznej omówiono trójkąt spalania, proces spalania, fazy rozwoju pożaru zjawiska Flashover (rozgorzenie) oraz Backdraft (wsteczny ciąg płomieni).

W części praktycznej strażacy z OSP Bysław zademonstrowali techniki rozwijania linii wężowych:

• rozwinięcie z krążka
  • rozwinięcie tradycyjne
  • rozwinięcie z noszaków wężowych
  • rozwinięcie z zastosowaniem systemu francuskiego
  • rozwijanie linii wężowej po klatce chodowej
  • rozwijanie linii wężowej i budowa stanowiska gaśniczego na drabinie
  • rozwijanie linii wężowej w małych i ciasnych pomieszczeniach

Pomysłodawczynią szkolenia była Pani Czesława Gromek z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy współudziale z zarządem gminnym OSP reprezentowanym przez komendanta gminnego dh Pawła Urbana.

W szkoleniu udział wzięło 42 strażaków z jednostek OSP:

• Bysław
  • Bysławek
  • Klonowo
  • Lubiewo
  • Minikowo
  • Płazowo
  • Sucha
  • Wełpin

Należy nadmienić, iż dla wszystkich uczestników szkolenia była przygotowana kawa
i pączki.

[RPG id=4696]