ALARM! – 21.12.2018 – Sadze w kominie oraz tlenek węgla…

W piątkowy wieczór o godz. 19:03 otrzymaliśmy zawiadomienie o pożarze sadzy w kominie w jednym z domów na ul. Okrężnej w Bysławiu. Właścicielka zaalarmowała straż po tym jak w jej domu załączyła się zainstalowana czujka dymu. Po przyjeździe sprawdzony został za pomocą detektora wielogazowego poziom tlenku węgla i okazało się, że wskazuje on wysoką obecność tego trującego gazu. Ratownicy wygasili palenisko,  udrożnili komin za pomocą zestawu kominiarskiego oraz przewietrzyli dom. Na koniec działań ponownie sprawdzono poziom czadu. Tym razem czujnik pokazał „zero”. Działania zakończyliśmy po 2 godzinach.

Można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że zainstalowana w domu czuja dymu uratowała ludzkie życie spełniając swoje zadanie w 100%.

Pamiętajmy!!!

Tlenek węgla, potocznie zwany „czadem”, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła tlenku węgla w mieszkaniach to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe, kuchnie gazowe.

Tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując jego dopływ do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

zdarzenie nr: 79/2018