Ćwiczenia na Brdzie przed sezonem letnim oraz usuwanie złamanego konaru…

W sobotni poranek (godz. 9:00) zebraliśmy się w Świcie nad rzeką Brdą na ćwiczeniach z doskonalenia technik ratownictwa wodnego na rzece. Ćwiczenia były zorganizowane przez JRG Tuchola w związku ze zbliżającym się sezonem letnim – wzmożony ruch na rzece (spływy, rajdy). Po dotarciu na miejsce i krótkiej odprawie przystąpiliśmy do ćwiczeń.

Założenia ćwiczeń to:
– podstawy BHP podczas działań ratowniczych,
– ratowanie tonącego przy użyciu rzutek, koła ratunkowego,
– podejmowanie ratowanego z pomocą ratownika w wodzie
– metody autoasekuracji i podejścia do poszkodowanego
– podejmowanie poszkodowanego do łodzi wiosłowej,
– udzielanie pomocy medycznej (według KPP)
– prezentacja łodzi ratowniczej płaskodennej aluminiowej z silnikiem zaburtowym (firma z Chojnic)

W ćwiczeniach brały udział: OSP Bysław, OSP Cekcyn, OSP Gostycyn, JRG Tuchola.

Dodatkowo podczas powrotu natrafiliśmy na zwisający niebezpiecznie konar nad drogą Świt – Szumiąca. Po zgłoszeniu zagrożenia do PSK w Tucholi przystąpiliśmy do usunięcia zagrożenia za pomocą pilarki. Do remizy wrócilismy ok. godziny 12:50.

zdarzenie nr: 11/2018
zdarzenie nr: 12/2018